501 369 923 535 815 500
Logo

Jakie korzyści ma Klient z umowy pośrednictwa na wyłączność?

26 listopad 2020

Umowa pośrednictwa z klauzulą wyłączności, często wzbudza dużo kontrowersji wśród klientów. Umowa na wyłączność sprzedaży nieruchomości to umowa pośrednictwa, zawierana przez klienta tylko z jedną agencją nieruchomości. Nazywana też umową z gwarancją wynagrodzenia. Można zauważyć, że niektórzy Klienci boją się takich umów, zwracają bowiem uwagę przede wszystkim na to, że niezależnie od warunków, np. jeśli sami znajdą Kupca, będą musieli zapłacić pośrednikowi prowizję. Niepokój też wzbudza to, że wybrany pośrednik nie będzie wykonywał żadnych prac w celu sprzedaży ich nieruchomości, a Oni będą mieli zamkniętą drogę do sprzedaży nieruchomości w inny sposób.

Ja chciałabym przedstawić inny obraz podpisania takiej umowy, pokazać jej wyższość i korzyści  z niej  płynące, a przede wszystkim zachęcić do podpisywania właśnie takich umów, które np. w Stanach Zjednoczonych są codziennością.

1. Klient, który podpisuje umowę na wyłączność decyduje się na współpracę z jednym pośrednikiem. Jego kontakt ogranicza się do jednej osoby, co nie znaczy, że inni pośrednicy na rynku nieruchomości nie mają do niej dostępu, owszem mają. Sprzedający natomiast odbiera telefony, tylko od jednej osoby i z nią ustala dogodne terminy prezentacji, przesyła dokumenty i współpracuje, co na pewno jest dużym udogodnieniem i oszczędnością czasu. Idąc dalej, oferta nie jest dublowana, jest dobrze opisana (często pośrednik organizuje profesjonalną sesję zdjęciową), pośrednik nie kryje adresu, a więc potencjalny klient może obejrzeć nieruchomość z zewnątrz sam i zobaczyć czy pasuje mu miejsce.

Często widzimy na portalach internetowych po kilka lub nawet kilkanaście ofert tego samego mieszkania, pamiętajmy jednak, że to nie wpływa korzystnie na wizerunek nieruchomości. Potencjalny klient zastanawia się bowiem jaki mankament jest ukryty w mieszkaniu, że aż tylu pośredników nie może go sprzedać.

2. Pośrednik wie, że za swoja pracę otrzyma wynagrodzenie, więc może poczynić wyższe nakłady finansowe na reklamę nieruchomości oraz poświęcić jej więcej czasu, stara się jak najlepiej zaprezentować ofertę, aby być skutecznym i jak najszybciej sprzedać powierzoną mu nieruchomość. Pośrednikowi zależy na skuteczności, aby zadowolony Klient polecił go innym. Dlatego wiesza baner, robi profesjonalne zdjęcia oraz film prezentujący nieruchomość, organizuje dni otwarte, a także udostępnia nieruchomość innym pośrednikom, w ramach współpracy pomiędzy biurami.

3. Mniej w tym przypadku najczęściej znaczy lepiej i rzetelniej. Gdy pośrednik pracuje na wyłączności, ma z reguły mniej ofert, bo wymagają one zaangażowania większej ilości czasu, zna je szczegółowo i rzetelnie dba o każdy szczegół w opisach. Jeśli chcesz oddać nieruchomość do sprzedaży nie koniecznie musisz wybrać biuro o największej liczbie ogłoszeń, ponieważ ilość nie koniecznie może oznaczać jakość:)

4. Pośrednik bardzo rzetelnie podchodzi do wyceny danej nieruchomości przy podpisaniu umowy na wyłączność.  Cena jest realna i rynkowa. Właściciel oszczędza czas na szukanie klienta miesiącami i na tzw. „schodzenie ” z ceny w momencie , gdy niewiele się dzieje.  Należy pamiętać, że pośrednik ma określony okres czasu zapisany w umowie na sprzedaż nieruchomości. Często pośrednik korzysta z profesjonalnej wyceny stworzonej przez rzeczoznawcę, bądź jeżeli nieruchomość kwalifikuje się do remontu, może przedstawić kosztorys remontu wykonany przez profesjonalistę.

5. Umowa na wyłączność, to jeden godny zaufania pośrednik, któremu można także powierzyć klucze oraz udostępnić wgląd we wszystkie dokumenty. W takim przypadku pośrednik może odbyć prezentację w każdej chwili bez angażowania właściciela, co jest dużym udogodnieniem i ułatwieniem dla obu stron transakcji.

Klient ma prawo wyboru i może podjąć decyzję, która umowa jest dla niego korzystniejsza. Jednak jeśli miałabym doradzać to polecam umowę na wyłączność. Prowadzi do znacznie szybszej sprzedaży nieruchomości, dzięki możliwości zaangażowania większej ilości czasu i środków. Korzyści z niej są obustronne: klient otrzymuje usługę o znacznie większej wartości, a agent otrzymuje pewność, że przy sprzedaży zwrócą mu się środki, zainwestowane w przygotowanie i marketing oferty. Należy pamiętać, że wszystkie czynności jakie będzie wykonywał pośrednik przy jej sprzedaży należy umieścić w umowie pośrednictwa, co da nam możliwość rozliczenia działań pośrednika.

Najnowsze aktualności

Klienci często pytają o różnice pomiędzy spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu…

Zbliża się lato, działki rekreacyjne stają się coraz bardziej popularne,…

Umowa sprzedaży nieruchomości dla swojej ważności wymaga formy aktu notarialnego…

Zakup nieruchomości to zazwyczaj istotna transakcja, wiążąca się ze znacznym…

więcej