501 369 923 535 815 500
Logo

Zakup mieszkania z rynku wtórnego, co warto wiedzieć.

27 listopad 2020

Zakup nieruchomości to zazwyczaj istotna transakcja, wiążąca się ze znacznym obciążeniem finansowym. Tak więc przed zakupem upragnionego mieszkania musimy podjąć działania, aby w pełni się móc nim cieszyć.

 Nim zaczniesz oglądać oferty mieszkań i umawiać się na oglądanie ich, a Twój zakup ma być finansowany w jakimś stopniu z kredytu, pamiętaj aby starannie sprawdzić zdolność kredytową, oszacować wielkość raty i czy takie obciążenie będzie mogło być ponoszone przez Ciebie w dłuższym okresie czasu. 

Następny krok to wybór mieszkania. Sprawdź stan techniczny lokalu. Jak już znajdziesz lokal, który spełni Twoje oczekiwania, to koniecznie trzeba sprawdzić jego stan prawny. Po pierwsze sprawdzamy czy osoba, która nam chce sprzedać nieruchomość, to jego właściciel lub pełnomocnik mający pełnomocnictwo notarialne do sprzedaży mieszkania. Jeśli mieszkanie posiada Księgę Wieczystą to mając jej numer, możemy w elektronicznej bazie ksiąg wieczystych –  https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do – sprawdzić jej stan.  Z zapisów w księdze wieczystej dowiemy się min. kto jest właścicielem lokalu, jaki jest metraż mieszkania, z czego się składa, czy ma pomieszczenia przynależne np. piwnicę, udział w częściach wspólnych nieruchomości w której dany lokal mieszkalny się znajduje, wpisy praw ograniczonych np. dożywocie, aż po hipoteki jakie ciążą na nieruchomości.

Istnieje sytuacja, kiedy dla lokalu nie ma założonej Księgi Wieczystej, tak może być  w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, wtedy dokumentem potwierdzającym prawo do lokalu jest zaświadczenie wydane przez  Spółdzielnię Mieszkaniową. 

Należy pamiętać o zaświadczeniu z Urzędu Miasta o tym, że w danym lokalu nikt nie jest zameldowany, również sprawdzić, czy w lokalu nie ma prowadzonej działalności gospodarczej, należy pamiętać o sprawdzeniu regularnych płatności za czynsze, opłaty eksploatacyjne oraz podatki od nieruchomości.

Jeśli lokal mieszkalny obciążony jest hipoteką, to pamiętajmy, że do umowy notarialnej przenoszącej własność musimy mieć zaświadczenie z banku o wysokości zadłużenia i po spłacie kredytu kolejne zaświadczenie do tego, aby wykreślić hipotekę z Księgi Wieczystej.

Pamiętaj również o opłatach:

– podatek od czynności cywilnoprawnych 2% od ceny transakcyjnej lokalu

– taksa notarialna 

– opłaty sądowe

– prowizja pośrednika 2%-3%

Przy lokalu wartym 300.000 zł wspomniane opłaty to około 15.000 zł.

Zakupu mieszkania można dokonać samemu, jednak kiedy nie bardzo orientujemy się w czynnościach jakie powinniśmy wykonać w celu jego nabycia zachęcam do współpracy z doświadczonym pośrednikiem. Oprócz sytuacji opisanych wyżej mogą wystąpić także trudniejsze przypadki sprzedaży (np. sprzedaż nieruchomości oddziedziczonej w spadku, gdzie mamy wielu właścicieli) a wtedy pomoc jest jak najbardziej wskazana:)

Najnowsze aktualności

Klienci często pytają o różnice pomiędzy spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu…

Zbliża się lato, działki rekreacyjne stają się coraz bardziej popularne,…

Umowa sprzedaży nieruchomości dla swojej ważności wymaga formy aktu notarialnego…

Zakup nieruchomości to zazwyczaj istotna transakcja, wiążąca się ze znacznym…

więcej